sobota, 2 marca 2013

Odżywianie krok po kroku część 2

Wiedza o żywieniu niby jest prosta. Każdy wie, że opiera się na dostarczeniu naszemu organizmowi: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, błonnik, składników mineralnych i wody.
Większość żywności jaką jemy, zawiera rozmaite składniki odżywcze w różnych proporcjach. Przemiana materii, czyli metabolizm, odbywa się wyłącznie dzięki temu, co jemy. Dlatego dla naszego organizmu i zdrowia nie jest ważne, czy jemy tanie, czy drogie produkty, ale czy dostarczają one w wystarczających i przyswajanych ilościach wszystkie składniki odżywcze.
Białka, tłuszcze i węglowodany dostarczają nam energii.
Białka dodatkowo budują i odbudowują nasze komórki w mięśniach, mózgu, wątroby itd. Jest niezbędne do życia. Gdy przez długi czas brakuje organizmowi białka, to zmniejsza się sprawność fizyczna i umysłowa, spada odporność itp. Tylko uwaga! Jeśli białka jest za dużo - może szkodzić /egzema, artretyzm czy choroby nerek/.
Jeśli chodzi o tłuszcz, to tu ostrożnie, łatwo i szybko może zmienić naszą sylwetkę w ... ;-D
Pamiętajmy, aby spożywać dobry tłuszcz NNKT /Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe/. Ponadto w tłuszczach rozpuszczają się witaminy A, D, E, K. 
Węglowodany zwykle pokrywają mniej więcej połowę dziennego zapotrzebowania na energię. Wprawdzie węglowodany nie są tak ważne dla życia jak białko, witaminy, sole mineralne i NNKT, ale są najekonomiczniejszymi dawcami energii.
Witaminy i składniki mineralne są najważniejsze. Odgrywają rolę pierwszorzędną. Bez nich po prostu organizm nie może się obejść i w końcu choruje.
Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie /np C i B/ i rozpuszczalne w tłuszczach /A, D, E, K/.
Makro- i mikroelementy są nam niezbędne tak samo, jak witaminy. Bez nich - chorujemy.
Błonnik pomaga w trawieniu. Jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu jelit, do regulacji żołądka, perystaltyki jelit, przy usuwaniu zbędnych resztek pożywienia i fermentacji.
Woda odgrywa poważną rolę w naszym organizmie. Nasze ciało składa się z wody - 90%. Powinniśmy pamiętać by wypijać dziennie 1,5-2 l wody.
Przy zwykłym, urozmaiceniu odżywianiu jakieś braki nie powinny się zdarzać. Ale przy monotonnym lub nieracjonalnym odżywianiu mogą powstać niedobory witamin albo składników mineralnych. Czy prawidłowo się odżywiamy? A może czas na zmiany?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz