wtorek, 5 czerwca 2012

Zdrowie czy chemia?

Pod pojęciem "zdrowej żywności" rozumiemy produkty wytworzone w możliwie najbardziej naturalny sposób. Nie miały najmniejszej styczności z chemikaliami, konserwantami, barwnikami czy też zapachami sztucznymi. Tradycyjne posiłki w natłoku zajęć, obowiązków sposób zasadniczy zmieniły się w XX w. Można zjeść np. kisiel o smaku malinowym, który swój wygląd i aromat zawdzięcza zdobyczom chemii, a jego skład nie ma nic wspólnego z naturalnymi malinami. Kupujemy owoce, przy których uprawie zwraca się uwagę na ich wygląd, nie zaś na smak i zawartość witamin. Pieczemy, gotujemy mięso zwierząt, które prócz nienaturalnego pokarmu profilaktycznie otrzymują antybiotyki i hormony. Trudna sytuacja rynkowa, powoduje, że gospodarz produkuje zboże, warzywa, owoce, mięso i mleko prawie na skalę przemysłową.
Trzeba pamiętać, że wiele szkodliwych substancji nie jest wydalanych, zalegają w naszych organizmach. Zastosowanie chemii nie ogranicza się tylko do samej uprawy.  Żywność "powstaje" w wyniku dalszego przetwarzania produktów rolnych. Wiadomo, że barwniki wywołują uczulenia. Niektóre środki konserwujące sprzyjają chorobom nowotworowym.
Żywność naturalna, to taka, która nie została poddana żadnym procesom przetwórczym. Zdrowa żywność to pełnowartościowe składniki żywnościowe . Ten, kto spożywa zdrową żywność, żyje zdrowiej. Organizm przyjmuje wtedy więcej witamin, soli mineralnych, mikroelementów i błonnika. Zdrowa żywność, to prawidłowa przemiana materii, czysta skóra, większa odporność na infekcje, prawidłowe krążenie krwi,  i wiele innych korzyści.

1 komentarz:

  1. Tak na prawdę w szadzie mamy konserwanty raz mniej raz więcej.

    OdpowiedzUsuń